Antep Yemekleri Antep’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

Antep’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

Her gidişimde, Antep yemekleri çeşitliliği ve muhteşem lezzetleriyle beni şaşırtır. Antep mutfağı şimdiye kadar gördüğüm mutfakların çeşit ve lezzet olarak en üstünü.

UNESCO tarafından 2016 yılında Antep Mutfağı’nın gastronomi şehri ilan edilmesi ile Antep mutfağı ününü dünyaya yaymış durumda.

Antep Yemekleri            Antep’te Ne Yenir, Nerede Yenir?
Antep Yemekleri Antep’te Ne Yenir, Nerede Yenir?

Bu yazıda sizlere en meşhur Antep yemekleri nelerdir anlatacağım. Hatta sadece yemekleri anlatmakla kalmayıp o meşhur yemeğin en güzeli nerede yenir listeyeleceğim.

1- BEYRAN – METANET ET LOKANTASI

Antep’de sabah kahvaltısı olarak içilen beyran dayanılmaz bir lezzet. Gaziantep’de bir kültür olan beyranı en güzel yapan yer ise Metanet Lokantası.

Antep Yemekleri
Antep Yemekleri

Koyunun 12 saat içinde piştiği ve yağları temizlenen et suyunun inanılmaz tadı ve diğer malzemeler ile uyumu çok lezzetli. Beyran hazırlanırken bakır sahana tereyağ kıvamında iç yağı konuyor.

Üzerine haşlanmış pirinç, 12 saat pişmiş yumuşacık koyun eti, sarımsak, bolca acı biber ve koyunun içinde piştiği et suyu eklenip, yüksek ısıda hemen kaynama seviyesine getirilip servis ediliyor.

Antep Yemekleri
Gaziantep beyran – Gaziantep yemekleri – Antep’te ne yenir – Antep yemekleri

Beyran muazzam lezzeti ve bol acısıyla sabahları tam bir enerji dopingi. Eğer çok acı sevmiyorsanız, muhakkak önceden belirtin.

Adres : Kozluca Mahallesi, Kozluca Caddesi No:11 Şahinbey/Gaziantepnull

2- KÜŞLEME – HALİL USTA

Küşleme Gaziantep’e gidince mutlaka yenmesi gereken bir lezzet. Koyun omurgasının iki tarafından uzanan 15 cm bir etten yapılan küşleme sinirsiz, en yumuşak koyun eti.

Terbiyeye gerek olmadan sadece tuzlanıp, kömür mangalında pişirilmesi makbuldür. Küşlemeyi Türkiye’de en güzel ve lezzetli yapan Kebapçı Halil Usta sadece erkek oğlak kullanıyor.

Antep Yemekleri
Gaziantep Halil Usta küşleme – Antep yemekleri – Gaziantep restaurant önerileri

İçeri girdiğinizde Halil Usta önlüğü ile işinin başında sizi karşılıyor. 
Sipariş verince masanıza hemen salata,köy ayranı ve tırnak pide geliyor. Sumak ekşisi, nar ekşisi ve zeytinyağıyla hazırlanan karışık salata çok lezzetli. Ardından meşe kömüründa pişen küşleme geliyor.

Antep Yemekleri
Antep Yemekleri

İlk lokmada lezzet diyarına yolculuk başlıyor. Et yumuşacık, sulu ve üzerindeki orantılı tuz ile çok lezzetli. Bir et ancak bu kadar lezzetli ve yumuşak olabilir.
Bu tadı damağınızda hayat boyu kalacak bir lezzet.

Halil Usta’da Gaziantep’in özel kebaplarından simit kebabı da çok lezzetlidir. Kıyma ile “simit” denen bulgurun yoğrulmasıyla yapılıyor. Kebap seviyorsanız mutlaka denemenizi öneririm.
Adres : Mithatpaşa Mahallesi, Öcükoğlu Sokak, No:6 Şehitkamil/Gaziantep

3- KATMER – KATMERCİ ZEKERİYA USTA

Gaziantep kahvaltı kültürünün en lezzetli ürünü; katmer. 
Sert buğday unundan yoğrulan hamur, bir gün dinlendirilip neredeyse zar kadar ince açılıp içine süt kaymağı, şeker, fıstık konularak zarf biçiminde katlanır ve taş fırında pişirilir.

Sonuç, hem çok hafif hem de baştan çıkaran bir lezzet. 

Antep Yemekleri
Antep Yemekleri


Dört kuşaktır bu lezzeti devam ettiren Katmerci Zekeriya Usta, Gaziantep’de bile en güzel katmeri yapan yer. Arkası görülecek incelikte açtıkları hamura koydukları kaymak, fıstık ve tereyağı dört dörtlük.

Bu kadar hafif bir tatlının bu kadar lezzetli olması insanı şaşırtıyor. Antep’lilerin önerisi üzerine denediğim, katmerle birlikte içilen süt gerçekten de katmerin tadını daha da zenginleştiriyor. 
Adres : Çukur Mahallesi, Bay Hilmi Geçidi No:16 Şahinbey/Gaziantep

4- ALİ NAZİK KEBABI – GAZİANTEP İMAM ÇAĞDAŞ KEBAP VE BAKLAVA SALONU

Eğer Ali Nazik Kebabı bu ise, bize şimdiye kadar Ali Nazik diye yedirdikleri ne idi acaba?
Gaziantep İmam Çağdaş’da
Ali Nazik Kebabı yedikten sonra bu soruyu sormadan duramadım.

Antep Yemekleri
Gaziantep yemeklerinden Ali Nazik – Antep’te ne yenir – Antep Yemekleri

Altta közde yavaş yavaş pişen özenle seçilmiş lezzetli patlıcanlar ile üstüne konan sarımsaklı yoğurdun enfes birlikteliği, en üstte lezzetli erkek koyunların etinden kesilen pamuk gibi kuşbaşı et ve üzerine döküken mis gibi kokan tereyağ …

Hepsi öyle güzel bir uyum içindeki daha ilk lokmada lezzet diyarına bir yolculuk başlıyor.

İmam Çağdaş’da yenilen Ali Nazik lezzet çıtasını o kadar yükseltiyor ki, bir daha başka yerde yediğiniz Ali Nazik’i beğenmiyeceksiniz. 
Adres : Şekeroğlu Mah, Gümrük Cad, Uzun Çarşı 49/A Şahinbey/Gaziantep

5- ANTEP LAHMACUNU – ÜÇLER RESTORAN

Gaziantep’de lahmacun yedikten sonra, bu güne kadar lahmacun ile ilgili tüm bildiklerinizi unutacaksınız. Adı Gaziantep lahmacunu olsa da Gaziantep’den başka bir yerde aynı tadı bulamazsınız.

Antep Yemekleri
Gaziantep Lahmacunu – Antep’te ne yenir – Antep yemekleri

En iyi lahmacun toklu (koçun küçüğü) etinden yapılır. İçinde kullanılan domates, kırmızı biber, sarımsak hormonsuz olmalıdır. Kullanılan baharatlar da ev yapımı yada özenle seçilmiş olmalı. Pişerken fırında önce ateşe yakın konulur. Sonra çevrilerek fırının arka kısmına konur. Buna koltukta (fırının soğuk yerinde) pişirme denir.

1942 yılında açılan Üçler Kebap, Gaziantep de en güzel Gaziantep lahmacunu yapan yer. 

Hamuru kıtır kıtır, üst malzemesi ise yumuşacık ve sulu. Lezzet ise olağanüstü. Daha ilk lokmada insanı lezzet serüvenine çıkarıyor. Mevsiminde yanında getirdikleri fırında pişmiş patlıcan söhürme, lahmacunun arasına sarılarak yenir ki bu enfes lahmacuna ayrı bir boyut katar.
Adres : Sarıgüllük Mah, Zübeyde Hanım Blv. 16/C, Şehitkamil/Gaziantep

6- MENENGİÇ KAHVESİ – TAHMİS KAHVESİ

Tahmis Kahvesi, ülkemizin kahvehane kültürünün en eski ve güzel örneği. 1635 yılından beri yaklaşık 400 yıllık bir geçmişi olan yaşlı ve bilge bir mekan. 1900 yıllarında yanmasına rağmen tekrar yaptırılmış.

Gaziantep de yeme içme koşturması arasında kapısından içeri girdiğiniz anda sizi rahatlatan bir mekan. Eğer kışın gittiyseniz tam ortada yanan kuzineden gelen sıcaklık ve yanan odunların sesi bu tarihi yapı içinde sizi büyüler.

Antep Yemekleri
Antep Yemekleri

Benim tavsiyem menengiç kahvesi ve zahter çayı için. Menengiç ağacının çekirdeklerinden öğütülerek Türk kahvesi gibi pişirilen menengiç kahvesinin içinde azıcık süt vardır. Yumuşak içimli bir kahvedir.

Arkasından da bir kekik türü olan zahter çayını içip bu tarihi binanın keyfini  çıkarın. A

Antep Yemekleri
Antep Yemekleri

Masanıza gelen ve başka bir yerde bulamayacağınız kuruyemişleri de yemeyi unutmayın. 
Adres
: Suyabatmaz Mah, Şehitler Cad, Eski Buğday Pazarı, No:21 Şahinbey/Gaziantep

7- ANTEP BAKLAVASI – KOÇAK BAKLAVA

Gaziantep en meşhur lezzetlerinden olan baklavanın hasının Antep’te olmasının en büyük nedeni ,çerisinde bulunan Antep fıstığının inanılmaz lezzeti.

Çok ince bir şekilde hazırlanmış olan baklava yufkalarının aralarına tereyağı sürülmesi ve Antep fıstığının serpiştirilmesi sonucu fırına verilen baklava, son olarak üzerinde şerbet gezdirilerek son halini alıyor.

Koçak baklava – Antep Yemekleri – Antep’te ne yenir – Gaziantep restaurant önerileri

Gaziantep’te en iyi ve en leziz baklava son dönemde diğer ünlü baklavacıları geride bırakarak ön plana çıkan Koçak Baklava’dır.

Bu tadına doyulmaz baklavayı, Koçak Baklava sitesinden de alıp evinize kadar kargo ile göndertebilirsiniz. Adres : Budak Mahallesi, Ali Fuat Cebesoy Bulvarı, Şht. M. Engin Özdinç Sokak No:3 Şehitkamil/Gaziantep

8- BÜLBÜL YUVASI- GAZİANTEP İMAM ÇAĞDAŞ KEBAP VE LAHMACUN

Bülbül yuvası çocukluğumdan beri en sevdiğim tatlılardan biridir. Üst kısmı çıtır çıtır incecik, alt kısmı ise daha yoğun ve şerbetli olan bu tatlı, baklava ailesinin en hafif tatlısıdır.

Baklava hamurunun en ince kısmından yapılan bu ürün hamur tatlıları içerisinde yapımı en zahmetli ve en sanatkarlık isteyen ürünüdür. Bu yüzden her baklavacıda yapılamaz, yapılanın çoğuda kıvamında olmaz.

Antep Yemekleri
Antep Yemekleri

Gaziantep İmam Çağdaş’da yediğim bülbül yuvası tam olması gerektiği gibiydi. Ağızda eriyip gittiğini hissediyorsunuz. Şerbeti tam kıvamında, ne çok ne az.

Bu yüzden de tatlıdaki diğer malzemelerin ve üzerine bol bol serpilen antep fıstığının tadını alabiliyorsunuz. 
Adres : Şekeroğlu Mah, Gümrük Cad, Uzun Çarşı 49/A Şahinbey/Gaziantep

9- GAZİANTEP BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ MUTFAK SANATLARI MERKEZİ (MSM)

Gurme bir restoran kimliğinin yanı sıra bir eğitim merkezi olması bakımından diğer mekanlardan ayrı değerlendirilen MSM, Gaziantep mutfak kültürünü canlı tutmak ve bu kültürü gelenekten geleceğe taşıma amacı ile Belediye iştirakiyle kurulmuş.

Antep Yemekleri

Gaziantep’in eşsiz gastronomisini uygulamaya geçirebilecek aşçılar yetiştiren MSM, Gaziantep mutfağındaki sayısız kazan yemeğini özgün ve modern sunumlarla öne çıkarıyor.

Antep’te ne yenir

Günlük hazırlanan tadım menüsü alarak, çorbadan tatlıya kadar muhteşem lezzetleri deneyebilirsiniz.Arzu ederseniz menüden istediğinizi de seçebilirsiniz. Burda hesaplar sunulan yemeklerin lezzetine ve ortamın güzelliğine göre çok ucuz

Akıtmalı köfte, ayvalı ekşili taraklık, şiveydiz, kilis kebabı, bakla tavası, maş çorbası gibi başka bir yerde bulamayacağınız Gaziantep lezzetlerini burada yiyebilirsiniz. Adres: Gazi Mahallesi, Zübeyde Hanım Blv. No:39, 27060 Şehitkamil/Gaziantep

10- NOHUT DÜRÜM -DÜRÜMCÜ RECEP USTA

Gaziantep kahvaltılarının sıra dışı seçimlerinden biri. Et suyunda pişen nohut sonra antep tavasında baharatlar ve zeytinyağı ile kavruluyor. Patates kızartması, biber ve domates salçası ve maydanoz ile açık ekmek denen pide ile servis ediliyor.

Antep’te ne yenir Antep Yemekleri

Bu lezzeti tadabileceğiniz en güzel yer Dürümcü Recep Usta. Acılı nohut, yeşillik, soğan, patates kızartması ve baharat karışımını en dengeli tutturan yer. Adres: İncilipınar Mah. 1. Cadde No:9 (Korutürk Caddesi) Gaziantep

11- CİĞER – CİĞERCİ ALİ HAYDAR USTA

Ciğerci Ali Haydar Usta sabah 4:30 da açılır, 7:30 gibi ciğerleri bitmiş olur ve kapatır.
Her gün hiç de azımsanmayacak sayıda ciğer şiş ve  büyük bakır bir tencerede ciğer kavurma hazırlanıyor ve sabah açıldıkları andan itibaren kapış kapış yeniyor. 

Antep’te ne yenir Antep Yemekleri

Eğer bu Gaziantep ritüeline ayak uydurabilirseniz, hayatınızda yediğiniz en güzel ciğerlerden birini yersiniz.
Şişde ciğerlerin arasına koyduğu kuyruk yağları ile ciğer sulu, lokum gibi ve çok lezzetli. Çok iyi ayıklanmış olduğu için sinir vs. hiçbir şey yok.

Aynı şekilde kuyruk yağı ile yaptığı ciğer kavurma da çok lezzetlidir.

Ciğerlerin sabah 7:30 de neden bittiğini yedikten sonra daha iyi anlarsınız.
Adres:
Seferpaşa Mahallesi, Derekenarı Cd, Şahinbey . Gaziantep

12-GAZİANTEP KAHVALTISI – ORKİDE PASTANESİ

Antep’te kahvaltı kültürü genelde beyran, ciğer dürüm, nohut dürüm, katmer gibi seçeneklere sahip olsada yöresel kahvaltı için en doğru lezzetli adres Orkide Pastanesi’dir.

Gaziantep’te kahvaltı – Antep yemekleri – Antep’te ne yenir

Orkide Pastanesi’nde zengin serpme kahvaltı, ilave olarak Antep peyniri ile yapılan köy pidesi semsek ve enfes bir katmer istediniz mi kahvaltınız tamamdır.

Katmeri Zekeriya Usta’yı aratmayacak kadar lezzetli, hatta fıstığı daha bol. Yöresel serpme kahvaltıdaki çeşitler hem bol hem de çok lezzetli. Ben kabak reçeli ve elma reçeline bayıldım. Arzu ederseniz reçel satışları da var. Adres : Gazi Muhtar Paşa Bulvarı No:17 Şehitkamil/Gaziantep

Antep Yemekleri Antep’te Ne Yenir, Nerede Yenir

Antep Yemekleri Antep’te Ne Yenir, Nerede Yenir