Bursa’da ne yenir, Nerede yenir +12 Efsane Restoran

Bursa’da “yemek kültürü” yüzyıllardır önemli bir yere sahip.
Osmanlı’ya başkentlik yapmış Bursa’nın, Türkiye’nin bir çok ünlü tadını ortaya çıkarmış olması tesadüf değil. Türk Osmanlı kültürüyle beraber, özellikle Rumeli’den göçlerle gelen çeşitlilik de geleneksel Bursa mutfağı’nı alabildiğine bir lezzet şölenine dönüştürmüş.

Bursa’ya gelen her kültür, mutfağını da yanında taşımış. Bu kültürler buradaki tariflerle de gelişerek zaman içerisinde bambaşka, tamamen kendine has bir Bursa mutfağı oluşmuş. 

Bursa yemekleri lezzetleri ile bugün Türkiye’nin her tarafına yayılmış durumda.

Bu yazıda Bursa’da ne yenir, en güzel Bursa yemekleri ve Bursa restaurant önerileri nelerdir,detaylı bir şekilde açıkladım. Böylece Bursa’ya gittiğinizde Bursa’da ne yenir, nerede yenir diye araştırma yapmadan hemen Bursa lezzetlerini tatmaya başlayabilirsiniz.

İSKENDER KEBAP

Eğer Bursa’da İskender yemek isterseniz bir çok marka ve her markanın bir çok şubesiyle karşılaşırsınız. Bu durum, gerçek İskender hangisi ? diye kafaları karıştıran bir duruma yol açmaktadır. Bu sorunun cevabını Bursa’nın en iyi 10 İskender Kebapçısı başlıklı yazımda bulabilirsiniz.

1-İSKENDER – KEBAPÇI İSKENDER

Kayhan’da 1867 de açılan Bursa İskender Kebap dükkanından sonra 1930 larda açılan ikinci dükkan. İskender Efendi bu dükkanı üç oğlundan ikisine açmış. Kayhan’daki dükkan kapandıktan sonra mavi dükkan olarak bilinen bu yer, en eski İskender dükkanı olma ayrıcalığını elinde tutuyor.

Bursa'da ne yenir, Nerede yenir                       +12 Efsane Restoran
Bursa’da ne yenir, Nerede yenir +12 Efsane Restoran

Kebapçı İskender, aileden gelen kültürle Bursa İskender Kebabı‘nı en güzel şekilde hazırlıyor. Etinin lezzeti kuzu etinin doğal lezzetinden ve marine edilmesindeki ustalığından geliyor. Et her gün taze dizilip meşe kömüründe pişiyor.

Bursa'da ne yenir, Nerede yenir                       +12 Efsane Restoran
Bursa’da ne yenir, Nerede yenir +12 Efsane Restoran

Kebabın üstüne enfes keçi yağı eritilerek dökülüyor. Et ve tereyağından yayılan koku yoldan geçenleri mıknatıs gibi dükkana çekiyor.

Burada rezervasyon yapılmadığından 40 kişilik dükkanın önünde özellikle hafta sonları bekleyenlerden kuyruklar oluşuyor.

Bursa Carrefour AVM, Bursa Korupark AVM ve İstanbul Nişantaşı’nda toplam 3 şubesi bulunan Kebapçı İskender’de kuyruk beklemek istemiyorsanız Bursa’da bulunan diğer şubelerinde aynı lezzeti yiyebilirsiniz.

Adres: Tayyare Kültür Merkezi Yanı Atatürk Caddesi No:60 Osmangazi/Bursa (mavi dükkan) Adres: Orhaneli Yolu, D/151, Carrefoursa AVM, Nilüfer/Bursa
Adres Emek Adnan Menderes Mah, Mudanya Yolu 9. Km. Korupark AVM Osmangazi/Bursa

2-İSKENDER – ULUDAĞ KEBAPÇISI CEMİL & CEMAL USTA

Kebabı en az Kebapçı İskender kadar lezzetli olan Uludağ Kebapçısı ile Kebapçı İskender arasında lezzet olarak büyük bir farklılık yok.

Uludağ Kebapçısı kebabında İnegöl düve eti ile Balıkesir’de yetişen kıvırcık koyunu kullanılıyor.Ancak kebapta kullandıkları gerçek tereyağı en büyük farkları. Tadına doyum olmayan bu tereyağının kokusu tüm civara yayılıyor.

Bursa'da ne yenir
Bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Bir başka özelliği de etin piştiği ateşin değişmeden aynı ısıda kalmasının sağlanması. Böylece kebabın lezzeti her tabakta aynı oluyor.

Bursa'da ne yenir
Bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Kebabın yanında içeceğiniz şıranın yediğiniz kebabın lezzetini daha çok arttıracağını göreceksiniz.

Ufak ve salaş bir mekana sahip olan Uludağ Kebapçısı‘na gittiğinizde hem kapıda hem de sipariş verdikten sonra içeride bekleme ihtimaliniz var.

Ancak bu sokakda ilginç bir esnaf dayanışması var. İçerisi doluysa sizi karşıdaki lokumcuda, yada sokaktaki diğer dükkanlarda oturtup, hemen dönerinizi oraya servis ediyorlar. Adres: Ulu Mahallesi, 16. Şirin Sk. No:12, 16220 Osmangazi/Bursa

3-CANTIK – ACI DAYI

Bursa’ya ait bir lezzet olan cantık bir nevi pide aslında ancak pidenin daha küçük ve yuvarlak olanıdır.
Mayalı hamur ve dana kıymasından yapılan cantığın kenar hamuru kalın ve yumuşaktır.

Bursa'da ne yenir, Nerede yenir                       +12 Efsane Restoran
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir +12 Efsane Restoran

Bir çeşit Tatar böreği olan cantığın en lezzetlisini, 1959 dan beri Kayhan’daki dükkanda Acı Dayı yapar. .

Akşamdan fırın içinde bırakılan pişmiş soğan, dana etinden yapılan çiğ kıyma, domates ve baharatların yuvarlak pide üzerine yayılıp taş fırında odun ateşiyle pişirilmesi ile yapılır.

Bursa'da ne yenir
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Acı Dayı’nın diğerlerine göre daha sulu ve yumuşacık olan kıyma harcı ve cantık hamurunun, fırından çıktığında önce kokusu sonra lezzeti baş döndürmeye yeter.

Bursa’dan başka bir yerde bulamayacağınız bu lezzeti muhakkak denemelisiniz.

Adres: Kayhan Mahallesi, Kayhan Boğazı Sk. no:11, Osmangazi/Bursa

4-PİDELİ KÖFTE – İDRİS PİDELİ KÖFTE

Bursa’nın bir diğer nam salmış yöresel yemeği de pideli köftedir.Bursa’da en az İskender döner kadar çok sevilen bu lezzet için ülkenin dört bir yanında gelen insanlar var.

Bursa'da ne yenir
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

İdris Pideli Köfte, bu Bursa lezzetini 81 yıldır usulünü bozmadan ilk günkü haliyle yapan tek yerdir.

Bir çok yerde pideli köfte döner usulünde yapılır.
Burada ise pide kesilip tabağa koyulduktan sonra yağlı kemik suyu ile ıslatılır ve süzülür. Üzerine dana etinden sadece tuz ve kimyon ilavesiyle yapılan köfteler konur ve üzerinde eritilmiş tuzlu keçi tereyağı gezdirilir. Domates sosu ise üzerine dökülmez, tabağın yanına konulur.

Bursa'da ne yenir
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Kemik suyu ile lezzetlenen kıtır pideler, sade köfte, keçi tereyağı ve domates sosunun eşsiz beraberliği ile ortaya çıkan lezzet muhteşem.
Damağınızda bıraktığı lezzeti uzun bir süre unutamazsınız.

Adres: Kayhan Mahallesi, Kayhan Cd. No:55, Osmangazi/Bursa

5- CİĞER – NAMLI CİĞERCİ

Bursa’da en lezzetli ciğeri yediğim Namlı Ciğerci, Kapalı Çarşı içinde havlucular çarşısında küçük bir dükkan. İçeride ancak 6 kişi oturur, dışarıda da bir küçük masa.

Bursa'da ne yenir
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

1964 yılında anne ve babasının açtığı dükkanı şimdi de Mesut Bey ve eşi Kadriye Hanım devam ettiriyor.
Balıkesir ve Çanakkale’den gelen özel besi hayvanlarının ciğerleri ustalıkla temizleniyor ve terbiye ediliyor.
Ciğerlerin kesimi ne Edirne tava ciğeri gibi ince, ne de Arnavut ciğeri gibi kalın. İkisinin ortası. Unu da ne çok ne az, orta karar.

Bursa'da ne yenir
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Kokusu bütün çarşıya yayılan ciğer adeta lokum gibi. Yerken ağzınızda dağılıp giden ciğerin tarif bile edemeyeceğim mükemmel bir lezzeti var.
Yemeye başladınız mı, durmak bilemezsiniz, ancak bittiğinde kalan yağı sıyırmaya başlayınca anlarsınız bittiğini.
Yanında muhakkak kendi usullerine göre yaptıkları cacığı da istemeyi unutmayın.

Adres: Şehreküstü Mahallesi, Tomruk Önü Cad, Havlucular Çarşısı No:38, Osmangazi/Bursa

6-İNEGÖL KÖFTESİ – BESLER

Bursa’dan tüm Türkiye’ye yayılan İnegöl Köftesinin yaratıcısı Bulgaristan’ın Filibe vilayetinin Pazarcık ilçesinden 1892 yılında kardeşi Ahmet Efendi ile İnegöl’e göç eden kasap Mustafa Efendi’dir.

Daha sonra Besler soyadını alan aileden bu gün beşinci kuşak, yaratıcısı oldukları bu 130 yıllık lezzeti aynı usüllerle ve tadında devam ettiriyor.

Bursa'da ne yenir
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Köfte, yüzde 70 erkek dana kaburga, yüzde 30 erkek kuzu eti karışımından yapılıyor. Temizlenip kıyma yapılan etler iki gün dinlendirilip sonrasında sadece soğan ilave ediliyor. Ekmek, karbonat, sirke, baharat, katkı yok. Mis gibi sade köfte.

Meşe odununda pişen bu sade köftelerin lezzeti muhteşem, çok lezzetli. Yanında piyaz ve ayranla tam bir lezzet şöleni.

Merkez şubesi İnegöl’de bulunan Besler Köftecisi’nin, İnegöl’e gitme imkanınız yoksa Bursa içinde de aynı lezzeti yiyebileceğiniz bir şubesi var.

Merkez Adres: Cuma Mh. Belediye Cd. No.57 / İnegöl / Bursa Şube 1 Adres : Osmaniye Mh. Altay Cd. No.5 İnegöl / Bursa Şube 2 Adres: Ahmet Yesevi Mh. Sanayi Cd. Endülüs AVM No. 439 Balat/Nilüfer/Bursa

7-İNEGÖL KÖFTESİ – ÖMÜR KÖFTECİSİ

Ömür Köftecisi, 1965 den beri, Ulu Cami’nin yanında tarihi doku içinde İnegöl köftesinin hasını yapar.

Bursa'da ne yenir
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Etini Karapınar’da kendi besi çiftliklerindeki hayvanlardan tedarik edip hazırladıkları köftede, etin tadını bastıracak hiç bir katkı malzemesi yok. Sadece güzel pişirilmiş etin enfes tadı.

Bursa'da ne yenir
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Benim için köftenin yanında olmazsa olmazı piyaz da burada çok leziz yapılıyor. Fasulye tam kıvamında pişmiş ve şeker gibi.

Ömür köftecisi’nde kaşarlı köfteyi de deneyebilirsiniz. İçindeki Kars’tan getirtilen peynirin lezzeti müthişdir.

Adres:Şehreküstü Mahallesi, Ulucami Cd. No:9, Osmangazi/Bursa

8- SAC TAVA – TAVACI REFİK

Tavacı Refik, her insanın hayatında en az bir kere gitmesi gereken bir lokanta. 
Bir lokantada yediğiniz her şey mi çok lezzetli olur, burda oluyor.

Bursa'da ne yenir
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Günlük terbiye edilen ve taş fırında sac üstünde domates, biber ve tereyağı ile sadece 4 dakikada pişen etin lezzetini tarif bile edemem, kelimeler yetmez.

Sac tavanın yanında ikram edilen fırınlanmış Karacabey soğanı, kalıp peynir görünümlü tava yoğurdu, fırınlanmış kırmızı biberi, sıcak pidesi, tereyağı, salçası, turşusu, hellim peyniri, susamlı mücveri, her biri ayrı bir lezzet hikayesi.

Bursa'da ne yenir
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Burada diğer ana yemek de tandır. Yumuşacık, ağzınızda dağılan bir lezzet. Ama bana göre burasının asıl olayı saç tava.

Bir de kestane revağında, taş fırında ağır ağır pişen kabak tatlısını yedinizmi, buraya tekrar gelmek için dayanılmaz bir arzu duyacaksınız.

Bursa’ya bir saat mesafede olan Karacabey’de bulunan Tavacı Refik’e ne yapıp edip mutlaka gitmelisiniz. Eğer Bursa’dan İzmir tarafına gidecekseniz, Karacabey girişinde yoldan sadece 5 dakika mesafede bulunan Tavacı Refik’e gidip bu lezzetleri tadabilirsiniz.

9- KAHVALTI – GÖKHAN APERATİF

Türkiye’de şimdiye kadar kahvaltı yaptığım en iyi yer. Gökhan aperatif, Bursa’da 30 yıllık bir bilgi ve lezzet birikimine sahip.

Günün her saati sadece kahvaltı sunan Gökhan Aperatif’de sıradan market malzemeleri kullanmıyorlar. Kullandıkları her malzemeyi ya kendileri yapıyor yada yaptırıyorlar.
Kavurma Sivas’dan, salça Antep’den, bal Çanakkale’den, limon Alaçatı!dan geliyor. Reçelleri köylü kadınlara yaptırıyorlar. Zeytinyağı kendi bahçelerinin zeytinlerinden.

Bursa'da ne yenir
bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir


Pastırmalı, kavurmalı ve sucuklu sahanda salçalı yumurtaları müthiş. Arzu ederseniz üçü bir arada da yaptırabilirsiniz. Özellikle salçalı kavurmalı yumurtaya bayıldım.

Bursa'da ne yenir, Nerede yenir
Bursa'da ne yenir, Nerede yenir
Bursa'da ne yenir, Nerede yenir

Bir de ciğer-böbrek sote yapıyorlar ki efsane. Kahvaltı ile gelen çılbır, sıfır şekerli doğal incir pekmezi, önce ızgarada sonra tavada zeytinyağı ile pişen hellim peyniri, patlıcan ve kıymalı Arnavut böreği, köy tereyağı, peynir çeşitleri hepsi enfes.
Kullanılan malzemeler özenle seçilince, usta ellerde muhteşem lezzetlere dönüşüyor.

Tavsiyem gittiğiniz kişi sayısından daha az kahvaltı söyleyip, ciğer-böbrek sote, sahanda pastırmalı, kavurmalı veya sucuklu yumurtayı da ilave olarak söyleyin. Örneğin dört kişi gittiyseniz, 3 kişilik kahvaltı ve diğer ekstraları isteyin.

Adres: Ertuğrul Mh, D/1 No:306, İzmir Yolu Cd, Nilüfer/Bursa

10- SÜT HELVASI – GÜVEÇ LEZZET EVİ

Osmanlı mutfağından günümüze miras kalan bir tatlı olan Bursa süt helvası, tüm Bursa’nın bildiği bir lezzet efsanesidir.

140 yıldır Bursa’da geleneksel esnaf lokantalarının neredeyse hepsi Süt helvası yapar. Ama Duaçınarı Güveç Lezzet Evi’nde Yiğit ustanın süt helvası en iyisidir.

Bursa'da ne yenir, Nerede yenir                       +12 Efsane Restoran
Bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir +12 Efsane Restoran

Hazırlandıktan sonra sıcak servis edilen süt helvasının en güzeli, uzun sürede pişirilendir. Unun uzun süre kavrulması lezzetini pekiştirir. Helva kaşıktan akmayacak kadar katı, çatal ile yenemeyecek kadar akışkan olmalıdır.
Yiğit usta, süt helvasını pişirdikten sonra bir de meşe odunu yanan taş fırında tekrar pişirip tam kıvamına getirir. Damağınızda lezzet patlaması yaratacak bu tatlıyı muhakkak denemelisiniz.

Güveç Lezzet Evi’nde sadece süt helvası değil, birbirinden lezzetli güveç yemekleri de yapılır. Sabah alınan en taze ve kaliteli ürünlerden hakkıyla hazırlanan yemekler, güveçlerde mis kokulu meşe odunu yanan taş fırında ağır ağır, demlene demlene pişip tadını bulur.

Bursa'da ne yenir
Bursa yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Bu gidişimde lokum gibi pişmiş, insanın ağzında eriyip giden kuzu haşlama, içine hiç bir şey ilave edilmeden sadece etin yağı ve mantarın suyu ile pişen mantarlı et sote ve şeker gibi lezzetli kurufasulye yedim. 
Hepsi birbirinden lezzetli, hepsi ayrı bir lezzet yolculuğu.

Bursa'da ne yenir, Nerede yenir
Bursa'da ne yenir, Nerede yenir
Bursa'da ne yenir, Nerede yenir

Enfes süt helvasını ve birbirinden lezzetli geleneksel güveç yemeklerini yemek için muhakkak Duaçınarı Güveç Lezzet Evi’ne gidin. Esnaf lokantası olduğu için öğlen saatlerinde gidin, yoksa yemekler bitmiş olur.

Adres: Duaçınarı Mh., Uzun Cd., 16270 Yıldırım/Bursa

11- TAHİNLİ PİDE

Tahinli pide, Bursa’da ki söylenişiyle Tahanlı Pide, Osmanlı zamanından kalma Bursa’ya has bir ürün. Mayalı hamurun üzerine pekmezli tahin ve şeker dökülerek fırında pişirilen tahinli pide, Bursa’da kahvaltı sofralarının vazgeçilmezidir.

Tahinli pide, lezzetini taş fırındaki pişirilme yönteminden alır. Diğer fırınlarda pişirildiği zaman aynı lezzeti vermeyen tahinli pide, enfes tadı ile yerli ve yabancı turistlerin de ilgi odağı olmuştur.

Bursa'da ne yenir
Bursa Yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Bursa’da neredeyse her fırın ve pastanede bulabileceğiniz tahinli pidenin en alasını yapan fırınları sizler için sıraladım. Bu harika lezzeti arzu ettiğinizden alabilirsiniz.

Muradiye’de yer alan Tarihi İnanç Fırını. Bursa’lıların en çok tercih ettiği tarihi küçük bir fırın. Burada yapılan Tahanlı Pide parmak yedirten cinsten. Adres: Muradiye Mahallesi, 2. Murat Cd. no:4, 16050 Osmangazi/Bursa

Tuzpazarı’nda Tarihi Abdal Fırını
Tahinli pidesi ve Bursa simidi dillere destan olmuş bir fırın. Bursa’ya gidince denenmesi gereken iki lezzet.
Adres: Tuzpazarı Mahallesi Abdal Caddesi 12.Fırın Sokak No:2 Osmangazi Bursa

Kırmızı Fırın Bir çok şubeleri olmasına rağmen en eskisi Tophane’de ki. Sanki buradakinin lezzeti diğer şubelerinden daha farklı. Adres: Tophane Meydanı, Cemal Nadir Caddesi – Bursa

12- CEVİZLİ LOKUM – TARİHİ İNANÇ FIRINI

Cevizli lokum sadece Bursa’ya özgü bir lezzet. Üstü kıtır kıtır, içi yumuşacık ve bol cevizli.

Ceviz ile hamurun enfes birlikteliğinin ortaya çıkardığı lezzet müthiş. Yapımında mutlaka zeytinyağı kullanılması gereken cevizli lokumu, biraz sızma zeytinyağına batırıp zeytin veya İzmir tulum peyniri ile yemek enfes bir lezzet veriyor.

Bursa'da ne yenir, Nerede yenir                       +12 Efsane Restoran
Bursa Yemekleri Bursa’da ne yenir, Nerede yenir

Bursa’ya gelmişken bir cevili lokum ekmek almadan dönmeyin. Kolay bayatlamayan bu ekmek sabah kahvaltılarınıza bambaşka bir lezzet katacak.

Adres: Muradiye Mahallesi, 2. Murat Cd. no:4, 16050 Osmangazi/Bursa

Bursa Yemekleri, Bursa’da ne yenir