Balıkesir Nerede Ne Yenir

Hem Marmara hem de Ege denizlerine kıyısı olan Balıkesir çok verimli topraklara sahiptir.Hayvancılık, sebze ve meyve yetiştiriciliğinde Türkiye’nin en önde gelen illerindendir.

Balıkesir, etlerinin lezzeti ile İstanbul, Bursa gibi şehirlerin et deposu haline gelmiştir.

Bu hayvancılık ve tarımdaki zenginlik Balıkesir mutfağına da yansımıştır. Balıkesir birbirinden lezzetli yöresel yemeklere sahiptir.

Balıkesir nerede ne yenir yazısında Balıkesir ve ilçelerinin harika lezzetlerini ve bunları en iyi yapan yerleri sizlere anlatacağız.

1-Yöresel Yemekler – Kanaat Lokantası, Balıkesir

Bir esnaf lokantası olan Kanaat Lokantası, Balıkesir’in yöresel yemeklerini en güzel yapan harika bir mekan.

Sabah çorbaları çok meşhurdur. Ayak paça çorbası, etli pideli çorba ve işkembe çorbası çok lezzetlidir.
Etli pideli çorbası, arzuya göre etli (siyah) veya tavuklu (beyaz) üzerine yine arzuya göre nohut ve veya maydanoz ile servis edilir

Balıkesir Nerede Ne Yenir
Balıkesir Nerede Ne Yenir

Burada bir p;ideli paça yemeği yaparlar, tam bir lezzet patlaması. Pide kare kare doğranır, bir kenarda haşlanan kellenin suyuyla ıslatılıp süzülür, yumuşayan pidelerin üzerine isterseniz tiftilmiş paça, isterseniz kelle, beyin, dil serpilir, sonrasında sarımsaklı sirke, kızdırılmış tereyağı eklenir, ve en son olarak maydanoz, karabiber, kırmızıbiber ile süslenerek servis edilir.

Balıkesir Nerede Ne Yenir
Balıkesir Nerede Ne Yenir

Balıkesir tiridi de müthiş bir lezzet. Ekmek küçük küçük doğranır ve tepsiye dizilir. Üzerine tavuk suyu dökülür. Tavuk etleri ve haşlanmış tavuk konulur. Tereyağı kızdırılıp üzerine dökülür.

Birbirinden lezzetli çorbalar ve yemekler için muhakkak gidilmesi gereken bir yer.

Adres: Karesi Mahallesi, Karesi Sk. Balıkesir Merkez

2- Höşmerim ve Balıkesir kaymaklısı Özen İş Höşmerimcisi

Dillere destan bir lezzet olan peynir helvasını yani höşmerimin en lezzetli adresi: Özen İş Höşmerimcisi. Burada höşmerimi soğuk veya fırınlanmış formuyla bir arada bulabilirsiniz.

Balıkesir Nerede Ne Yenir

Balıkesir Kaymaklısı ise tam bir lezzet bombası. Açılan yufkaların önce ayrı ayrı pişirilip sonrasında aralarına kaymak konulup üzerine şerbet dökülmesiyle yapılan enfes bir tatlı.

Balıkesir Nerede Ne Yenir
Balıkesir Nerede Ne Yenir

Yapımı çok uğraştırıcı olduğu ve 6 saat sonra bozulmaya başladığı için ünü Balıkesir sınırlarının dışına çıkamamış. Bu lezzet bombasını Balıkesir’e gelip yemek lazım.

Adres: Atatürk Mahallesi, Eski Kepsut Cad. No:16. Balıkesir Merkez.

3-Köfte – Köfteci Sedat

Balıkesir etlerinin lezzeti doğal olarak köftelerine de yansımış. Merkezde birbirinden lezzetli bir çok köfteci bulabilirsiniz.

Ben bunlar arasında en çok tercih edileni köfteci Sedat’a gittim. Burası 70 yıllık küçücük bir mekan. Ama köftelerinin lezzeti çok büyük.

İlk dikkatimi çeken köftelerin yapıldığı ızgara oldu. Izgaranın ortası daha yüksek, kenarlara doğru eğimli.

Balıkesir Nerede Ne Yenir
Balıkesir Nerede Ne Yenir

Köfteler beşer beşer geliyor. Siz yeter diyene kadar gelmeye devam ediyor. ama öyle lezzetli ki yeter diyemiyorsunuz.

Köfteler çok sade, yumuşacık ve lokum gibi. Mis gibi etin lezzetini alıyorsunuz.

Balıkesir Nerede Ne Yenir
Balıkesir Nerede Ne Yenir

Balıkesir’in meşhur etlerinin köfteye yansıyan lezzetini burada denemelisiniz.

Adres: Eski Kuyumcular Mahallesi, İpek Sk. No:3. Balıkesir Merkez.

4- Oğlak Güveci – Kardeşler Izgara ve Güveç Salonu, Bigadiç

Balıkesir/Bigadiç yöresinin vazgeçilmezi olan aslı kuzu ve oğlak etinden yapılan bu lezzetli yemeği Türkiye’de Bigadiç dışında hiç bir yerde böyle lezzetli yiyemezsiniz

Bigadiç’te kasaplar aynı zamanda ızgara salonu gibi çalışıyor. Hepsinin içinde bir taş fırın var. Yani son zamanlarda İstanbul’da büyük kasaplarda başlayan lokanta-kasap uygulaması çok önceleri Bigadiç’te uygulanmaya başlamış. Bu kasaplarda en rağbet edilen yemek ise oğlak güveci.

Balıkesir Nerede Ne Yenir
Balıkesir yemekleri Balıkesir Nerede Ne Yenir

Güveç genellikle Nisan – Ağustos ayları arasında süt oğlağından yapılıyor. Oğlaklar çevre köylerden toplanıyor. Doğal koşullarda yetiştirildikleri için çok lezzetli oluyorlar.

Domates biber, üstüne de etler güveç kaplarına konuyor. Üzerine zeytinyağ dökülüp taş fırına veriliyor. İki saat sonra fırından alınıp, etler kaşıkla eziliyor. Yine fırına verilip bir saat daha pişiriliyor.

Başka yerde yiyemeyeceğiniz bu lezzet için yolunuzu uzatıp Bigadiç’e gitmelisiniz.

Adres: Abacı Mahallesi, Atatürk Cd. No:90. Bigadiç/Balıkesir.

5-Ev Yemekleri – 
Cumhuriyet Lokantası, Edremit

Edremit’de, cumhuriyet ile yaşıt, birbirinden lezzetli yemekler yapan bir lokanta.Her gün 40 çeşit yemek çıkan lokanta da yemeklerin sergilendiği vitrine bakmak bile insanın ağzını sulandırıyor.

Balıkesir Nerede Ne Yenir
Balıkesir yemekleri Balıkesir Nerede Ne Yenir

Cumhuriyet Lokantasının döneri bir efsane. Tereyağlı sosu, yumuşacık eti ile bir yediniz mi tadını bir daha unutamayacağınız bir lezzet.

Balıkesir Nerede Ne Yenir
Balıkesir yemekleri Balıkesir Nerede Ne Yenir

Kadınbudu köfte de imza yemeklerinden. Türkiye’nin hiç bir yerinde böyle lezzetli kadınbudu köfte yiyemezsiniz.

Balıkesir Nerede Ne Yenir
Balıkesir yemekleri

Balıkesir yöresinin meşhur yemeği etli keşkek, fırında kuzu, koyun yoğurdu, patlıcan musakka, zeytinyağlı börülce, börülce sallaması ne yerseniz yiyin hepsi damak şenlendiren.

Yemek üstüne yine birbirinden lezzetli seçenekler var. Revani, manda kaymaklı lor tatlısı, höşmerim.

Cumhuriyet lokantası özel olarak Edremit’e gidilecek, enfes yemekleri yenilecek ve geri dönülecek kadar önemli bir lezzet mabedi.

Adres: Camivasat Mahallesi, İnönü Cd. No:10. Edremit/Balıkesir.

6-Susurluk Tostu – Düzdağ Tost Susurluk


Düzdağ Tost’da tost yiyince, o güne kadar Susurluk tostu hakkında tüm bildiklerinizi unutacaksınız. Tostun tadının aslında ne olması gerektiğini burada anlıyacaksınız.

Kullanılan malzemeler kaliteli, tost harika, tesis öyle turistik dinlenme tesislerinden değil, kahveden dönme mahalle tostçusu.

Balıkesir Nerede Ne Yenir
Balıkesir yemekleri Balıkesir Nerede Ne Yenir

Sucuklar Balıkesir’in meşhur sucukçusu Yanturalı’dan, peynir yörenin meşhur peyniri tuzsuz ve taze Mihalıç peyniri, ekmek Susurluk tava ekmeği. Bu malzemeler birleşip bir de üzerine salça sürüldü mü, acaba kaç tane yiyebilirim diye sormaya başlarsınız.

Yanında mükemmel Susurluk ayranı bu tostun ayrılmaz dostu. 

Adres: Han Mahallesi , Garaj Caddesi Buzcuoğlu Apartmanı. Susurluk/Balıkesir

7-Ayvalık Tostu – Hacıoğlu Aşkın Tost Evi

Ayvalık’ta neredeyse her köşe başında Ayvalık tostu yapılıyor ve doğrusu pek çoğu da iyi yapıyor. Ancak Aşkın Tost Evi, lezzeti ve kullandığı malzemelerin kalitesi ile diğerlerinin önüne geçiyor.

Aşkın Tost Evi, orijinal Ayvalık tostu yapan ender yerlerden biri.

Balıkesir Nerede Ne Yenir

Balıkesir yemekleri

Ayvalık tostu akıllarda sosisli, sucuklu, salamlı, kaşarlı, turşulu, ketçap-mayonezli bir tost olarak canlanıyor ama orjinal bir Ayvalık tostunda kullanılan malzemeler daha farklı. Gerçek Ayvalık tostunu Ayvalık tostu yapan aslında tulum peyniri, kasap sucuk ve domates üçlüsü.

Orijinal Ayvalık Tostu dışında, değişik çeşitlerini de seçebilirsiniz.

1989 yılından beri hizmet veren tost evinin kalitesi kullanılan malzemelerin lezzetinden kolayca anlaşılıyor.Sucuklar Balıkesir’in bir numaralı sucuk üreticisi Yanturalı’dan geliyor.

Ayrıca küçük bir işletme olduğu için tüm tostlar özenle hazırlanıyor. Bu yüzden her gittiğinizde aynı lezzeti yakalayabiliyorsunuz. Tahta masa ve tabureli bu küçük işletme, Ayvalık’ta güvenle tost yiyebileceğiniz ve lezzetinden çok memnun kalacağınız bir seçenek.

Adres: Fevzipaşa-vehbibey Mahallesi, Atatürk Blv. No:1. Ayvalık/Balıkesir

Balıkesir yemekleri Balıkesir Nerede Ne Yenir