Yöresel Tava Yemekleri; 13 Enfes Tava Yemeği Tarifi

Ana yemeklerin en güzellerinden olan yöresel tava yemekleri, enfes lezzetlerin bir tepside buluşup fırında ağır ağır pişip kıvamını bulduğu muhteşem lezzette yemeklerdir. Tepsiler hazırlandıktan sonra genellikle mahalle fırınlarına gönderilip orada pişirilir. Ancak aynı lezzeti siz de evinizdeki fırınlarınız da vereceğimiz tarifler ile yakalayabilirsiniz.

Hazırlaması çok kolay ve pratik olan tava yemekleri yapıldığı yöreye göre farklılıklar gösterir ki bu da mutfağımızın zenginliğinin göstergesidir. Size 13 yöresel tava yemeği tarifi veriyoruz. Tavsiyemiz bu lezzetlerin her birini ayrı ayrı denemeniz. Yanlarında bulgur pilavı ve soğuk ayranı eksik etmeyin.

1Besni Tava, Adıyaman

12 Yöresel Tava Yemeği Tarifi
Yöresel Tava Yemekleri

Adıyaman Besni ilçesine ait olan bu muhteşem lezzet, kolay hazırlanan ama lezzeti damaklarda iz bırakan bir yemektir. Kuşbaşı kuzu eti, sebzeler ve baharatlar ile fırında pişen bu yemeğe bayılacaksınız. Besni Tava Tarifi

2- Belen Tava, Hatay

Yöresel Tava Yemekleri

Hatay’ın Belen ilçesinin bu meşhur fırın yemeği tereyağ ile pişen mis gibi kuzu eti, sebzeler ve baharatlar ile lezzetin doruğuna çıkıyor. Yapımı kolay ama lezzeti büyük olan Belen Tava Tarifi

3- Siverek Tava, Urfa

Hazırlanmasında sebzeler ile birlikte hem kıyma hem de kuşbaşı et kullanılan Urfa Siverek ilçesinin bu enfes fırın tava yemeği, baharat olarak bol bol kullanılan Urfa pul biberi İsot ile de diğer yemeklerden farklılık gösterir. Üstüne koyulan közlenmiş patlıcan ile de lezzetine lezzet katan Siverek Tava Tarifi

4- Elbistan Tava, Maraş

Yöresel Tava Yemekleri

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinin bu meşhur tava yemeğinin lezzeti yiyeni kendine hayran bırakır. Kuzu eti, iç yağı, sebze ve baharatların müthiş uyumu ile fırında uzun süre demlenerek pişen bu yemek damaklarınızı şenlendirecek. Elbistan Tava Tarifi

5- Mardin Derik Tavası

Diğer tava yemeklerinden farklı olarak kemikli kuzu eti kullanılan bu harika tava yemeği, sebzeleri, baharatları ile çok seveceğiniz inanılmaz bir lezzet. Mardin Derik Tavası Tarifi

6- Arap Tava, Hatay

Koyun kıymasının önce baharatlar ile kavrulup sonra sebzeler ile fırında pişirildiği çok farklı, yapımı kolay ama harika bir lezzet. Hatay Arap Tavasının tadı damağınızda kalacak.


7- Kilis Tava

En bilinen fırın tava yemeklerinden olan bu harika yemek, tepsiye yayılan patateslerin üzerine konan baharatlı kuzu-dana karışık kıyma ve en üste yerleştirilen domates, soğan ve biberler ile yapılan leziz mi leziz bir yemek. Mutlaka denemeniz gereken Kilis Tava Tarifi.

8- Niğde Tava

Niğde’nin en meşhur yemeklerinden olan bu pratik tava yemeği, kuşbaşı et, baharatlar, sebzeler ve salçalı su ile fırında pişip harika bir lezzete ulaşan çok lezzetli bir yemek. Niğde Tava Tarifi.

9- Elbasan Tava, Edirne

Adını Arnavutluk’a bağlı bir şehir olan Elbasan’dan alan bu enfes yemek, Edirne mutfağından ülkemizin yöre yemekleri haritasında yerini almış bir lezzettir. Aslında tüm Rumeli’de yapılan ve çok sevilen bu yemek kuzu kol kısmının önce tencerede pişirildiği sonra da terbiyeli sosu ve sebzeler ile fırında kızartıldığı harika bir lezzet. Elbasan Tava Tarifi.

10- Antep Tava–Saçma Tavası

Gastronomi ödüllü kentimiz Antep’ten,yapımı çok pratik olan bir yemek geliyor. Huzurunuzda ana yemeklerin en güzellerinden, enfes lezzetlerin bir tepside buluştuğu harika bir tarif: Antep tava tarifi! Bu pratik ve güzeller güzeli yemek vazgeçilmeziniz olacak.

11- Ankara Tava

Ankara tavası, arpa şehriye, kuzu incik, domates, sarımsak, soğan ve biberden oluşan, önce tencerede sonra da fırında pişirilen, lezzeti ile bizi mest eden bir yemek. Ankara Tava Tarifi.

12- Tepsi Kebabı, Hatay

Hatay’ın efsane yemeği olan tepsi kebabı Hatay mutfağının tüm zenginliğini içinde barındırır.
Diğer bir ismi de sini kebabı olan tepsi kebabı, bıçak ile kıyılan kıyma ve sebzelerin yoğurulup, tereyağ ve salça ile fırında pişmesi ile lezzetin doruğuna çıkar. Tepsi Kebabı Tarifi.

13– Keskin Tava Kırıkkale

Yöresel Tava Yemekleri

Kırıkkale’nin parmak yedirten meşhur lezzeti, damakları şenlendiren keskin tava tarifi. Bu bol sebzeli pirzola tavası yanında sıcak lavaş veya pide ile nefis oluyor.

Tava yöresel tava yemekleri