Enginar Yemekleri; Lezzetlerine Bayılacağınız 15 Nefis Enginar Yemeği

Konservesiyle olsun, mayıs ayında pazarlara yeni çıkmış haliyle olsun çok sağlıklı bir sebze olan Enginar yemekleri sevilen sebze yemeklerinin hep baş aktörüdür. Belki de bu nedenledir ki özellikle Ege’de olmak üzere Türk Mutfağında da epey enginar yemeği çeşidi var.

Biz de enginar tarifi isteyenlere bir liste hazırladık. Bu listede enginar nasıl yapılır? diye soranların cevap bulacağı farklı tarifler var. Enginar çorbası, zeytinyağlı enginar, enginar yapraklarından yapılan dolma, enginarlı pilav, portakallı enginar derken içlerinden birini muhakkak seçip yapmak isteyeceğiniz tam 15 tarif.

1- Enginar Çorbası

Enginar Yemekleri

Şifalı olduğu kadar çok da lezzetli olan Enginar Çorbası Tarifi. Hem tok tutan, hem sağlıklı hem de kilo vermenize yardımcı enfes bir çorba.

2- Zeytinyağlı Enginar

Zeytinyağlı yemeklerin en özel ve güzellerinden harika lezzeti ile zeytinyağlı enginar tarifi. Zeytinyağı ve garnitür olarak bilinen sebze karışımıyla pişen hem sağlıklı hem de çok lezzetli bir yemek.

3- Fırında Enginarlı Tavuk

Enginar Yemekleri

Sarımsaklı domates sosu ile fırında ağır ağır pişen enginar ve tavuk butlarının lezzetine inanamayacaksınız. Fırında Enginarlı Tavuk en çok seveceğiniz yemeklerden biri olmaya aday.

4- Kuzu Etli Bebek Enginar

Ege bölgesinden inanılmaz lezzetli Kuzu Etli Bebek Enginar Tarifi. Kısık ateşte yavaş yavaş pişen mis gibi kuzu eti ve enginarların beraberliğinden oluşan bu lezzeti çok seveceksiniz.

5- Ispanaklı Enginar Dip Sos

Enginar Yemekleri

Özellikle Amerika’da çok tüketilen lezzetine doyum olmaz Ispanaklı Enginar Dip Sos. Ispanak ve enginarı sarımsak ve peynir çeşitleri ile fırında pişirip kızarmış ekmekle veya tortilla ile tüketebileceğiniz enfes bir sos yapıyoruz. Adım adım resimli tarifi ile

6- Enginarlı Makarna

Lezzeti ile her yemeğe yakışan enginarla hafif ve çok lezzetli bir makarna yaptık. Enginarlı Makarna Tarifimiz ile yapacağınız bu değişik makarnaya bayılacaksınız.

7- Enginar Kuşkonmaz ve Bezelyeli Pilav

Enginar Yemekleri

Hem çok lezzetli hem de çok sağlıklı harika bir pilav tarifi. Enginar Kuşkonmaz ve Bezelyeli Pilav en sevdiğiniz pilav olacak ve sofranızdan ayırmayacaksınız.


8- Zeytinyağlı Enginar Kalbi

Enginar Yemekleri

Baharın gelişini müjdeleyen bu nefis lezzetin tadını doya doya çıkarmak istiyorsanız zeytinyağlı enginar kalbi tarifimizle kolayca yapıp tadına bayılacaksınız. Bakla içi ve garnitür sebzeler ile yapacağınız harika bir enginar yemeği.

9- Karamelize Soğanlı Enginar

Çok sevdiğimiz enginar ve üzerindeki karamelize edilmiş soğanların harika birlikteliği ile ortaya çıkan muhteşem bir lezzet. Mutlaka denemeniz gereken enfes Karamelize Soğanlı Enginar.

10- Enginarlı Risotto

Enginar Yemekleri

İtalya’ya uzanıp enfes bir risotto tarifi veriyoruz. Mis gibi enginar ve tavuk suyu ile hazırlanan risottonun efsane buluşması; Enginarlı Risotto

11- Baklalı Enginar

Birbirlerine müthiş uyumları ile çok yakışan bakla ve enginarın birlikteliğinden ortaya çıkan enfes Baklalı Enginar. Zeytinyağlı yemeklerin en sevilenlerinden olan müthiş bir lezzet.

12- Kuzu İncikli Terbiyeli Enginar

Enginar Yemekleri

Mis gibi kuzu incikler, tam mevsiminde enfes enginarlar ve harika bir terbiyeli sos. Lezzetine doyum olmayan muhteşem bir tencere yemeği tarifi; Kuzu İncikli Terbiyeli Enginar.

13- Zeytinyağlı Enginar Dolması

Dış yapraklarının belli bir bölümü alınan ve sap kısmı tamamen kesilen bütün halde çiçek enginarlar ile yapılan, Ege yöresinin en lezzetli yemeklerinden Zeytinyağlı Enginar Dolması Tarifi.

14- Enginar Kalbi Salatası

Taze otlarla zenginleştirilmiş, portakallı sosuyla harika bir lezzete ulaşmış Enginar Kalbi Salatası Tarifimiz. İster tek başına ister yemeklerinizle tüketebilirsiniz.

15- Krem peynirli Ispanak ve Enginarlı Makarna

En sevdiğiniz makarnanın tahtını sallamaya aday inanılmaz lezzetli bir makarna tarifi ile karşınızdayız, Krem peynirli Ispanak ve Enginarlı Makarna

Enginarlı yemekler – Enginar Tarifleri Zeytinyağlı Enginar Dolması