Mantı Tarifleri; Birbirinden Farklı ve Lezzetli 20 Mantı Tarifi

Tatar kültüründen kalan ve günümüze kadar ulaşan mantı, Rusya, İtalya, Japonya ve Yunanistan gibi bir çok ülkede farklı çeşitleriyle sunulan evrensel bir lezzet haline gelmiştir.

Ülkemizde de çok sevdiğimiz mantının neredeyse her yöreye özgü bir tarifi olduğu gibi, geçmişte aynı topraklar üzerinde yaşadığımız komşu ülkelerin meşhur mantıları da mutfaklarımızın sevilen lezzetleri arasına girmiştir.

Bu yazımızda size klasik mantıların dışında yeni mantıları da içeren Birbirinden Farklı ve Lezzetli 20 Mantı Tarifleri veriyoruz.

1- Tepsi Mantısı

Kıymalı harcı, enfes domates sosu ve sarımsaklı yoğurdu ile Kayseri’nin harika Tepsi Mantısı Tarifi. Enfes kıymalı iç harcı ve sosu ile fırında nar gibi kızarmış hamurların üzerine süzme yoğurdu gezdirip bu harika lezzet ile buluşuyoruz.

2-Kayseri Yağ Mantısı

Kayseri’nin yağ mantısı tarifi ile yapacağınız mantının bir tanesi bile sizi doyurur Hamur, kıyma, yoğurt ve domatesli sosun uyumuna her lokmada bayılacaksınız.

3-Sinop Mantısı

Mantı Tarifleri

Güzeller güzeli Sinop yöremize ait olan, tabağın yarısı sarımsaklı yoğurtlu, yarısı bol cevizli olarak sunulan ve tadına doyum olmayan incecik açılan hamuru ile enfes Sinop Mantısı Tarifi.

4-Patatesli Çerkez Mantısı

Diğer mantılara göre çok daha hafif olan bu harika mantının lezzeti sizi şaşırtacak. İç harcı olarak kıyma yerine patates kullanılan ve üzerine kırmızı biberli yağ eklenen Patatesli Çerkez Mantısı Tarifimiz ile bu enfes mantıyı kolaylıkla yapacaksınız.

5-Kozalak Mantı

Fırında pişen çıtır çıtır rulo yufkalar üzerinde domatesli, kıymalı sos ve sarımsaklı yoğurt. Damaklarımızda şenlik havası estiren bu harika lezzeti Kozalak Mantı Tarifimiz ile pratik bir şekilde yapıp sunacaksınız.

6-Gürcü Mantısı Hinkali

Mantı Tarifleri

Gürcistan mutfağının en sevilen yemeklerinden enfes khinkali (hinkal) tarifini sizlerle paylaşıyoruz. Hamur içine doldurulan baharatlı etle hazırlanan Gürcü mantısı hinkali, lezzetiyle sofralarınızın vazgeçilmezleriniz arasına girecek. Özellikle mantı severlerin hinkali’nin tadına baktıktan sonra diğer bütün mantı tariflerini unutacağını söyleyebiliriz. Gürcistan mutfağının bu gözde lezzetini mutlaka deneyin, tadına bayılacaksınız.

7-Fırında Gül Mantı

Hem göze hem de damağa hitap eden, çok lezzetli çıtır çıtır bir mantı tarifi. Kıyma ve baharatlı iç harcıyla fırında pişip harika bir lezzete ulaşan enfes Fırında gül mantı tarifi.

8-Çıtır Mantı

Mantı Tarifleri

Mantının en çıtır halini getiriyoruz masalarınıza. Mis gibi kızaran mantı bohçalarının üzerinde sarımsaklı yoğurt ve salçalı sos. Enfes Çıtır Mantı Tarifini mutlaka denemelisiniz.

9-Kayseri Yağlaması (Şebit)

Kayseri’nin en güzel yemeklerinden Yağlama ve Kayseri yağlaması adıyla da bilinene şebit. Yoğrulup, yumuşacık bir kıvam alan hamur tek tek açılıyor kat kat konuyor. Bu katlar arasına sosu tam kıvamında, hafif sulu bir iç harç geliyor ve lezzeti katlarına gizlenmiş bir mantıya dönüşüyor. Biraz emek, biraz da sabır gerektiren bu tarif bir çatal aldığınızdaki o an her şeye değiyor.

10-Balık Mantısı

Bu harika mantı temizlenmiş balık, kaşar peyniri, baharatlı iç harcı ve enfes balık suyu ile fırında pişip kızarıyor. Üzerine sarımsaklı yoğurt ve kızgın tereyağ dökülüp servis ediliyor. Mantıya yepyeni bir lezzet getiren Balık Mantısını ister ana yemek ister balık yemeklerinin yanında sunabilirsiniz.

11-Sosyete Mantısı

Mantı Tarifleri

Yapımı pratik, lezzeti çıtır çıtır şahane: Sosyete mantısı tarifi. Hazır yufkayla inanılmaz lezzetli mantı için yufkalarınızı alın, iç harçlarını ve sarımsaklı yoğurdu hazırlayın.

12-Tavuklu Mantı Çorbası

Tavuk budu, nohut ve mantı ile pişirilip salça, tereyağ ve baharatlar ile tatlandırılan bu harika çorbayı çok seveceksiniz. Mantıya çok farklı bir boyut kazandıran Tavuklu Mantı Çorbası Tarifi.

13-Boşnak Mantısı

Mantı Tarifleri

Emek isteyen ama bir o kadar da lezzetli olan Boşnak Mantısı Tarifi. Hazırlayıp açtığınız hamurlar yağlanıp üst üste konuyor ve tekrar açılıyor. Hamurlar arasındaki enfes kıymalı iç harcı, üstündeki sarımsaklı yoğurt ve kızgın tereyağ ile harika bir lezzet

14-Japon Mantısı Gyoza

İçindeki kıymalı, sebzeli, baharatlı ve soya soslu enfes iç harcı ile önce kızartılan sonrada haşlanan inanılmaz lezzetli Japon Mantısı Gyoza. Bu enfes mantıyı yedikten sonra mantı ile ilgili bütün tercihleriniz değişecek.

15-Mantı Salatası

Mantı Tarifleri

Mantıya çok farklı bir anlayış getiriyoruz. Zeytinyağlı limon sosuyla, turşusu, domatesi, mısırı ile ister tek başına isterseniz yemeklerin yanında yiyebileceğiniz enfes Mantı Salatası Tarifi.

16-Karidesli Mantı

Yufkadan yapılıp kızartılan karides dolgulu çıtır çıtır enfes mantılar, yanında sarımsaklı süzme yoğurt ve üstünde acı biberli tereyağ ile enfes karidesli mantı tarifi.

17-Pelmeni Rus Mantısı

Rusların enfes mantısı Pelmeni Tarifi. Kıymalı, baharatlı iç harcı ve üzerine dökülen kızgın tereyağ ile yapımı oldukça pratik, lezzeti de bir o kadar şahane olan pelmeniyi size verdiğimiz tarifle kolaylıkla hazırlayacaksınız.

18- Hingel Çerkez Mantısı

Çerkez mantısı ismiyle de bilinen şekli nakışa benzeyen ve emek isteyen yöresel bir mantı. Harika iç malzemesi ve kıvamı, kızgın tereyağ ve sarımsaklı yoğurt ile lezzetine doyum olmayan Hingel Tarifi

19- Tatar Mantısı

Her bir tanesi el ile tek tek açılan, tavuk etli iç harcı ile hazırlanan, üstelik buharda pişen çok güzel bir mantı tarifi. Lezzetine doyum olmayan Tatar Mantısı Tarifi.

20-Yağ Mantısı

Birbirinden Farklı ve Lezzetli 20 Mantı Tarifi

Enfes Yağ Mantısı Tarifi. Kızarmış çıtır çıtır mantı içerisinde enfes kıyma harcı ve üstünde sarımsaklı yoğurt, domates sosu, kekik, sumak ile yemeye doyamayacağınız harika bir lezzet.

Hamur İşleri Tarifleri – Mantı – Birbirinden Farklı ve Lezzetli 20 Mantı Tarifi