Yöresel Köfte Tarifleri; Birbirinden Leziz 26 Köfte Tarifi

Birbirinden Leziz 17 Köfte Tarifi
Birbirinden Leziz 26 Köfte Tarifi

Balkan göçmenlerinin mutfağımıza kazandırdığı köfte, zamanla milli yiyeceğimiz haline gelmiştir. Bugün ülkemizin hangi noktasına giderseniz gidin sizi enfes bir yöresel köfte tarifi karşılar. Neredeyse her ilimizin hatta ilçemizin kendine has bir köftesi vardır. Bu çeşitlilik ülkemizi köfte cenneti haline getirmiştir.

Bu yazımızda çok bilinenden az bilinene, hepsi birbirinden lezzetli olan yöresel köfte çeşitleri tariflerini veriyoruz. Bu köftelerin her biri sofralarınızın baş tacı olacak lezzette.

1- Pideli Köfte Bursa

Bursa dönerine alternatif olarak ortaya çıkan pideli köfte yüzlerce yıllık geçmişi ile, sadece Bursa’da yapılmaktadır.  Köftesi doğuda yapılan kebaplardan farklıdır. Çünkü yemeğe yok denecek kadar az baharat koyulur. Tereyağı, köfte, pide, yoğurt, biber ve domates. En önemli maddesi tereyağıdır. Manda tereyağı ve keçi tereyağı birlikte kullanılır. Evliya Çelebi’nin bile sözünü ettiği pideli köfte geleneği asırlardır devam ettirilmekte olup, Bursa mutfak kültürünün en önemli yemekleri arasındadır. Evinizde de rahatlıkla yapabileceğiniz Pideli Köfte Tarifi.

2- Köfteli Soğan Kebabı Gaziantep

Yemekleriyle meşhur Gaziantep’te kış aylarının en çok tercih edilen kebaplarındandır soğan kebabı. Grip ve nezlenin doğal ilacı olarak bilinen soğan kebabı, kentteki restoranlarda, fırınlarda ve evlerde pişirilerek afiyetle yenir. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmak isteyen Gaziantepliler, doğal şifa deposu olan bu nefis soğan kebabını haftada en az bir defa tüketir. İşte karşınızda hem çok lezzetli hem de sağlıklı Soğan Kebabı Tarifi.

3- Tekirdağ Köftesi

Birbirinden Leziz 26 Köfte Tarifi

Tekirdağ köftesinin 1920 yıllarının başında Selanik’ten göç edenler tarafından yöreye getirildiği düşünülür. Trakya eti, Tekirdağ usulü hazırlık ve usta işi ızgara bu enfes köftenin en önemli özellikleridir. Dana etinin kaburga kısmı kullanıldığından, Tekirdağ köftesinin sırrı kullanılan ete bağlanır. İşte rahatlıkla hazırlayıp sunabileceğiniz harika lezzeti ile Tekirdağ Köftesi Tarifi.

4-Islama Köfte Adapazarı

Birbirinden Leziz 26 Köfte Tarifi

Adapazarı denilince akla gelen ilk lezzettir ıslama köfte. Bu lezzetin en önemli özelliği köfte ile birlikte sunulan ıslatılmış ekmektir. Islak ekmek, büyükbaş hayvana ait olan kemik suyu, sıvı yağ, kırmızı toz biber ve mayalı kara fırın ekmeğinden oluşur. Ekmekler bu sosla ıslatıldıktan sonra kızartılır ve üzerinde ızgarada pişirilen köfteler ile servis edilir. Islama köfte tarifi.

5- Harput Köftesi Elazığ

Birbirinden Leziz 26 Köfte Tarifi

Harput Elazığ’da bulunan bir antik kenttir. Bir çok Elazığ yemeğinin de çıkış şehridir. Bunlardan biri olan Harput köfte, kıyma, ince bulgur ve reyhanın başta olduğu baharatlarla yoğrulan köftelerin, özel salçalı sosla harmanlandığı çok lezzetli bir ana yemektir. İçinde yer alan reyhan sayesinde buram buram kokan köftelerin tadına doyum olmaz. Harput köftesi tarifi.

6- Balaban Kebabı Eskişehir

Eskişehir’in yerel lezzeti olan meşhur Balaban köftesi, et suyu ile ıslatılmış tırnak pideler, çırpılmış yoğurt, enfes köfteler, domates sos ve üstlerine dökülen mis gibi kokan tereyağı. Her biri ağız sulandıran bu lezzetler bir araya geldi mi ortaya çıkan müthiş lezzeti düşünün. İşte Balaban kebabı tarifi.

7- İzmir Köfte

Köfte ve patates sevenler buraya gelsin. Domates soslu, lezzetli mi lezzetli tam ağzınıza layık bir yemek tarifiyle karşınızdayız. İşte geleneksel İzmir mutfağından size parmak ısırtacak bir İzmir köfte tarifi.

8- Sömelek Köfte Kahramanmaraş

Yedikçe tadına doyum olmayan, Kahramanmaraş mutfağının güzelliklerinden biri olan sömelek köfte. Mis gibi bulgurlu köftelerin üzerine çırpılmış yoğurt ve biraz da biberli yağ dökünce tabak tabak yemek isteyeceğiniz enfes Sömelek köfte tarifi.

9- İnegöl Köfte Bursa

1892 yılında Bulgaristan’dan göç edip İnegöl’e yerleşen kasap Ahmet Efendi’nin Türkiye’ye taşıdığı bir lezzettir İnegöl köftesi. Yapımında ekmek içi ve yumurtanın kullanılmadığı köftede, etin tadını baskılamayacak kadar az baharat, esnek kıvamını ve pofuduk görüntüsünü sağlamak içinde karbonat kullanılıyor. Karşınızda mis gibi İnegöl köfte tarifi.

10- Kıbrıs Köftesi

Yavru vatan Kıbrıs’a ait bu enfes köfte içeriğinde az kıyma bol miktarda patates ile en sevdiğimiz ikili, köfte – patatesi barındırıyor. Köfte ve patates küçüklüğümüzden beri en sevdiğimiz yemek. İkisi bir arada tek bir yemek haline geliyorsa daha ne isteriz? Bu harika köfteleri çerez gibi yedikçe yiyesiniz geliyor. Haydi mutfağa, Kıbrıs Köftesi Tarifi.

11- Tire Köftesi, İzmir

Şişlerde şekil verilip fırında pişen harika köftesi, altında sıcacık tereyağlı tırnak pidesi, üzerinde ise mis gibi domates sosuyla karşı koyamayacağınız bir lezzet, İzmir’in Tire köftesi Tarifi.

12- Akçaabat Köftesi, Trabzon

Birbirinden Leziz 26 Köfte Tarifi

Trabzon’dan çıkıp ünü ve lezzeti tüm Türkiye’ye yayılan, baharatsız mis gibi sade et ve Trabzon ekmeği kırıntısı ile yapılan, lezzetine doyum olmaz Akçaabat köftesi tarifi. Yanında piyazı unutmayın …

13- Altı Ezmeli Kebap Gaziantep

Birbirinden Leziz 26 Köfte Tarifi

Altı ezmeli kebap Gaziantep mutfağından nefis bir yemek. Halep mutfağında da yeri olan ezmeli kebab, közlenip ezilmiş patlıcan, domates ve biberlerin üzerinde enfes köftesiyle damaklarda şenlik havası taratıyor. İşte leziz Altı ezmeli kebap tarifi.

14- Bulgurlu Fellah Köftesi Adana

Birbirinden Leziz 26 Köfte Tarifi

Fellah köftesi Adana ve Hatay yörelerine has çok farklı bir lezzet.  İnce bulgur ile hazırlanan bu yemeğin, karbonhidrat ve potasyum değeri çok yüksektir. Özellikle Akdeniz ve İç Anadolu’da yaygınlaşan bu köfte, bazı yörelerde sarımsaklı köfte adıyla da bilinir. Malzemelerinizi hazırlayın, pratik yapımıyla fellah köftesi tarifine geçelim.

15- Etli / Etsiz Çiğ Köfte

Türk mutfağının gelmiş geçmiş en güzel tatlarından biri olan çiğ köfte Urfa’ya mı yoksa Adıyaman’a ait tartışmaları süredursun, bu inanılmaz lezzetli köfte damaklarımızı şenlendirmeye devam ediyor. İster etli olsun ister etsiz,  bu lezzeti mutfağınıza taşımak istiyorsanız tek ihtiyacınız olan tariflerimiz. Karşınızda püf noktaları ile Etli çiğ köfte tarifi veya Etsiz çiğ köfte tarifi.

16- Ekşili Aya Sulusu Kahramanmaraş

Kahramanmaraş mutfağından harika bir lezzet. Nohutla beraber pişirilen bu minik köftelere sumak ekşisinin kattığı lezzet inanılmaz. İşte ekşili tadı ile damaklarda iz bırakan Ekşili Aya Sulusu Tarifi.

17- Acem Köftesi Van

Van mutfağından enfes Acem Köftesi Tarifi. Kıyma, bulgur ve pirinç ile yoğrulan ve patatesler ile beraber pişen bu harika sulu köftelerin lezzetine bayılacaksınız.

.

18- Yumurtalı Çiğ Köfte Urfa

v Birbirinden Leziz 25 Köfte Tarifi

Çiğ köfteye yepyeni bir lezzet katan ve Urfa’ya ait bir lezzet olan yumurtalı çiğ köfte tarifi. Urfa yöresine özgü hazırlanan çiğ köfteye kızartılan yumurtaların eklenmesi ve beraber yoğrulmasıyla elde edilen harika bir lezzet bir lezzettir

19- Analı Kızlı Köfte, Malatya Usulü

Birbirinden Leziz 26 Köfte Tarifi

Ekmeğinizi suyuna bana bana yiyeceğiniz bu enfes yemeğin lezzetine doyum olmaz. Aslında yapması oldukça uğraştırıcı olsa da Malatya usulü Analı Kızlı Köfte Tarifi ile kolaylıkla yapacak ve yemelere doyamayacaksınız.

20- Lıklıkı Köfte Şanlıurfa

Birbirinden Leziz 26 Köfte Tarifi

İçli köfte gibi hazırlanan bu enfes köfteler adını köfteyi sallayınca içindeki baharatlı ve içyağlı karışımın lıklık ötmesinden alır. Köfteyi yerken bir ucundan biraz ısırılarak bir kapak açılır ve içindeki içyağı içilip köftesi de beraber yenir. Urfa mutfağından enfes bir köfte tarifi, Lıklıkı Köfte.

21- Sucuk Köfte Kayseri

Yağıyla, suyuyla ve baharatları ile damağınızda bıraktığı tadıyla gerçekten enfes bir sucuk lezzetinde harika köfteler. Kayseri mutfağından mis gibi sucuk köfte tarifimiz ile yapacağınız köftelerin lezzeti sizi şaşırtacak.

22- Sakızdırık Köftesi Muğla

Sakızdırık köftesi, iç yağı ile beraber satırla kıyılarak hazırlanan kıymanın, sakız ağacının dalından kırılan çubukların kabuklarının sıyrılmasıyla hazırlanan çöp şişlere geçirilerek pişirilmesi ve bu sayede sakız ağacının aromasının köftelere geçmesi itibariyle bu ismi almış bir harika bir köftedir.  Sakızdırık Köftesi Tarifimizi yapmak için şişleri toplamaya başlayın.

23- Dildan Köfte Sinop

Sinop yöresine ait bu enfes köfteler yoğurulup kızartıldıktan sonra enfes bir sarımsaklı yoğurt sosu ile karıştırılıyor. Üstüne de sıcak sıcak pulbiberli tereyağ dökülüp servis ediliyor. Harika lezzeti ile Dildan Köfte Tarifi

24- Köfteli Patates Paçası Kastamonu

Kastamonu mutfağından müthiş lezzetli bir köfte yemeği tarifi. Sarımsak ve yoğurtlu patates paçası üstünde mis gibi kızarmış enfes köfteler ve üstüne dökülen tereyağda kavrulmuş pulbiberli salça. Köfteli Patates Paçası Tarifi

25- Çullama Köfte Afyon

Kıyma ve bulgur ile yoğrulan mis gibi köfteler önce haşlanıyor ve daha sonra yumurtalı enfes sosuna bulanıp kızartılıyor ve lezzetin zirvesine çıkıyor. Afyon mutfağından enfes Çullama Köfte Tarifi.

26- Süryani İçli Köftesi Kitel Raha

Mardin ve Siirt mutfağına ait bir yemek olan Süryani içli köftesi kitel raha tarifi. Haşlanmış içli köfteden iç harcı farklı olan bu köfteyi çok seveceksiniz.

Köfte – Birbirinden Leziz 26 Köfte Tarifi köfteler